Automatyka przemysłowa: sterowniki PLC i aparatura kontrolna

Automatyka przemysłowa: sterowniki PLC i aparatura kontrolna

Automatyka przemysłowa rozwija się w Polsce coraz mocniej. Firmy dostrzegają potencjał, jakim są systemy przyspieszające ich pracę na linii produkcyjnej i inwestują w nowe rozwiązania, dzięki którym odnoszą konkretne korzyści. To właśnie dobrze zaplanowana i wdrożona instalacja z zakresu automatyzacji procesów przemysłowych, pozwala na zwiększenie wydajności firm, szybszą i dokładniejszą produkcję oraz mniejszą potrzebę angażowania do wymagających prac samego człowieka. Sprawdź https://elektryk-sklep.pl/producent-eaton-moeller-11012

Z czego składa się standardowa instalacja z sektora automatyka przemysłowa? Tak naprawdę jest to szereg skomplikowanych technologicznie urządzeń i czujników, dzięki którym można w jedną, spójną całość połączyć różne systemy i różne linie produkcyjne. Sercem takiej automatyki są tzw. sterowniki PLC, czyli łatwo programowalne systemy, które odpowiadają za pracę całej linii, diagnozują ją i podejmują konkretne decyzje, eliminując z tej roli człowieka. O wszystkich parametrach pracy wielu urządzeń decyduje właśnie taki sterownik. Raz zaprogramowany – będzie on z powodzeniem działał przez lata.

Drugim kluczowym elementem systemu jest aparatura kontrolno-pomiarowa. W uproszczeniu, jest to cały zestaw różnorodnych czujników zainstalowanych w linii produkcyjnej, które zbierają z niej dane i sprawdzają poprawne parametry produkcji dla wytwarzanych towarów. Mowa tu o czujnikach indukcyjnych, optycznych, pojemnościowych, wizyjnych ale i np. o miernikach ciśnienia czy napięcia. Dane te są przekazywane do sterownika PLC, który pełni tu swojego rodzaju nadzór na całością, czuwając by automatyka przemysłowa działała bezbłędnie.

91